Nízka, vysoká alebo stredná? Akú majú vaše vlasy pórovitosť? Ak to ešte stále neviete, zistite si to čo najskôr. Musíte určiť pórovitosť svojich vlasov na to, aby ste si vybrali vhodný olej. Je to jediný spôsob, ako sa starať o svoju pokožku hlavy. Presvedčte sa o tom sami!
VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSŤOU
Najkrajší typ vlasov, o ktorom sníva každá z nás. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú lesklé, hladké, dobre hydratované a pružné, a aj nekrepovatejúce a neelektrizujúce. Vlasy s nízkou pórovitosťou nestrácajú vlhkosť a neabsorbujú ju zo vzduchu. Vyfénujete si vlasy a vyzeráte, ako keby ste vyšli z najlepšieho kaderníctva. Prejdete si prstami po vlasoch a ste pripravená na žúr.
Ba čo viac, vlasy s nízkou pórovitosťou sa nezamotávajú. Česanie zaberá len chvíľku. Na druhej strane, tento typ vlasov sa ťažko upravuje. Dávajte si pozor, aby ste ich nezaťažili maskami, kondicionérmi a hodvábmi.
Navyše, nezabúdajte pravidelne čistiť tento typ vlasov. Odstraňovanie silikónov a iných hustých formúl je samozrejme časovo náročné. Prečo? Vlasy s nízkou pórovitosťou majú uzavreté kutikuly, ktoré neprepustia žiadne látky a vodu. Niekedy si musíte vlasy umyť dvakrát, aby ste ich poriadne očistili.
VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSŤOU
Bohužiaľ, tento typ vlasov je najhorší. Poškodené, suché a oslabené. Končeky vlasov sa ľahko štiepia, pramene sú krehké, mdlé a stuhnuté. Zosvetľovanie, vyrovnávanie, farbenie a trvalá ešte viac oslabujú kondíciu vlasov s vysokou pórovitosťou. Na druhej strane sa tento typ vlasov ľahko upravuje. Nanešťastie, teplo – vytvárané stylingovými pomôckami – poškodzuje štruktúru vlasov a urýchľuje vyparovanie vody a keratínu. Je to spôsobené vysoko nadvihnutými kutikulami.
Keď na vlasy s vysokou pórovitosťou aplikujete nejaké produkty, veľmi rýchlo sa do nich absorbujú. Tento typ vlasov tiež ľahko absorbuje vlhkosť zo vzduchu. Následne ešte viac krepovatejú a elektrizujú. Vlasy sa zamotávajú kvôli nadvihnutým kutikulám. Používajte hydratačný kondicionér pri každom umývaní vlasov s vysokou pórovitosťou. Inak budú suché a drsné.
Zmäkčujúce látky (oleje a silikóny) sú najefektívnejšie pri starostlivosti o vlasy s vysokou pórovitosťou. Užitočná je aj pravidelná starostlivosť a olejovanie mokrých vlasov. Mali by ste sa vyhýbať vysokým teplotám, UV žiareniu, vetru, slanej a chlórovanej vode, rýchlemu a energickému česaniu. Vzdajte sa produktov, ktoré obsahujú bylinky, proteíny, alkohol, zvlhčujúce látky a parafínový vosk. Nemali by ste používať tenké gumičky do vlasov. Ak máte vlasy s vysokou pórovitosťou, vyhnite sa používaniu kovových sponiek a drsných uterákov.
VLASY SO STREDNOU PÓROVITOSŤOU
Tento typ vlasov spája kvality vlasov s nízkou a vysokou pórovitosťou. Vlasy so strednou pórovitosťou môžete zjemniť tak, že sa stanú hladké a lesklé. Taktiež môžete zvýšiť ich pórovitosť pravidelným farbením, fénovaním, vyrovnávaním a používaním nevhodných produktov. Vlasy so strednou pórovitosťou sú zvyčajne vlnité alebo rovné. Vlhký vzduch ich rýchlo skučeraví (ako v prípade vysokej pórovitosti), ale sú poddajnejšie voči úprave ako vlasy s nízkou pórovitosťou.
Pri staraní sa o vlasy so strednou pórovitosťou používajte oleje, ktoré obsahujú omega-3, omega-6 alebo omega-9 kyseliny. Šampóny s SLS používajte len z času na čas; na umývanie vlasov vlažnú vodu; kondicionéry so silikónmi, proteínmi a zmäkčujúcimi látkami. Taktiež budú užitočné aj masky a kozmetické maslá.
Vzdajte sa natáčania, fénovania a vyrovnávania. Ak sa nezaobídete bez fénu, používajte taký, ktorý využíva prúdenie studeného vzduchu a ionizáciu. Tento typ vlasov češte len po aplikácii kondicionéra alebo hneď po umytí vlasov. Pramene ukryte v zime pod čiapku a na končeky vlasov naneste trochu hodvábu pre ochranu. Spať choďte len so suchými vlasmi a zatočte ich do drdola alebo ich zapleťte. Končeky vlasov podstrihujte každé dva mesiace. Takto sa budete tešiť z krásneho a zdravého účesu.
OLEJE A PÓROVITOSŤ VLASOV
Každý typ vlasov by mal byť vyživovaný vhodným typom oleja. Kokosový, palmový, ľanový, ricínový, slnečnicový olej a bambucké maslo sú najvhodnejšie pre vlasy s nízkou pórovitosťou. Argánový, makadamiový, jojobový, sezamový olej, olej z ryžových otrúb a mandľový olej sa môžu aplikovať na vlasy so strednou pórovitosťou. Sójový, kukuričný, slnečnicový, tekvicový, broskyňový, avokádový a ľanový olej sú ideálne pre vlasy s vysokou pórovitosťou.
AKO URČIŤ PÓROVITOSŤ VLASOV?
Je to veľmi jednoduché! Stačí odpovedať na pár otázok. Urobte tak teraz a zistite, ktorý olej je vhodný pre váš účes. Hor sa do testovania!
1. Ako dlho vám schnú vlasy?
Riešenie: Vlasy s vysokou pórovitosťou schnú veľmi pomaly, so strednou pórovitosťou – viac menej 3 hodiny, s nízkou pórovitosťou – do 2 hodín.
2. Dajú sa vám ľahko navlhčiť vlasy?
Riešenie: Vysoká pórovitosť – veľmi ľahko, nízka pórovitosť – presný opak. Vlasy so strednou pórovitosťou absorbujú vodu dosť ľahko.
3. Dajú sa vaše vlasy ľahko upraviť?
Riešenie: Vlasy s vysokou a strednou pórovitosťou sa upravujú ľahko. Vlasy s nízkou pórovitosťou sa upravujú ťažko.
4. Sú vaše vlasy jemné a hladké na dotyk?
Riešenie: Ak áno, máte vlasy s nízkou pórovitosťou. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú hrboľaté a drsné, zatiaľ čo so strednou pórovitosťou sú niektoré pramene hladké, iné drsné.
5. Ľahko vám krepovatejú a elektrizujú vlasy?
Riešenie: Vlasy s nízkou pórovitosťou nikdy nekrepovatejú ani neelektrizujú. Vlasy so strednou pórovitosťou tak vyzerajú v niektorých prípadoch (napr. keď je vzduch veľmi vlhký). Vlasy s vysokou pórovitosťou neustále krepovatejú a elektrizujú.
6. Ako vyzerajú končeky vašich vlasov?
Riešenie: Vlasy s vysokou pórovitosťou majú rozštiepené končeky, s nízkou pórovitosťou – zdravé končeky. Ak sa nesprávne staráte o vlasy so strednou pórovitosťou, môžu sa im štiepiť končeky.
7. Farbíte si, fénujete a tepelne stylujete vlasy?
Riešenie: Ak áno, vaše vlasy majú vysokú pórovitosť. Vlasy s nízkou pórovitosťou sa zriedka farbia a fénujú.